Patinované židle

10. února 2018 v 12:19 |  Vyrábíme...
Mám moc ráda staré věci. Nábytek, kuchyňské potřeby, užitkové nádoby. Tedy, ne všechny, to ne. Nemusím výdobytky socialismu reálného, ani toho s lidskou tváří... i když některé hračky, co i vzpomínám byly nádherné a mnohem kvalitnějí, než se vyrábí "Made in China" nyní. Tak těm bych nerada křivdila.
Co se ale týče vybavení domácnosti, tak to mě doba od 50.let minulého století až do počátku druhého tisíciletí neříká nic.

Nejvíc mě oslovují venkovské výrobky první poloviny 20. století. Jejich jednoduchost a praktičnost, ale přitom kumštýřská poctivost, a krása přírodních materiálů tenkrát bez výjimky používaných. Materiál je pro mě asi naprosto zásadní.
Přes mé staromilectví uznávám, že se i v současné designové produkci objevuje řada krásných výrobků. Jakmile jsou ale z plastu, pro mě osobně ztrácí přitažlivost...

Když akutně vzroste má potřeby obklopit se něčím se starou duší, a jako na potvoru zrovna nejsou prachy na to, abych svou touhu mohla rychle ukojit - protože, co si budeme nalhávat, za originální starý kousek, si musíte dnes pěkně připlatit - v tu chvíli sahám po štětci, a z nového vytvořím staré aspoň na pohled.

Patiny jsem se ještě nenabažila, a doma máme několik nábytkových kousků, na kterých se krásně vyjímá.


Nyní tedy přišly na řadu židle. Asi dvanáctileté obyčejné kousky z Ikea.


Lehce jsem je přejela brusným papírem a natřela třemi vrstvami bílé matné barvy. Po zaschnutí jsem na nich štětcem, jen minimálně smočeným v tmavě hnědé barvě, a v podstatě skoro suchým, vytvořila patinu.

Je to za chvilku hotové a člověk nemusí být nijak zvlášť šikovný, aby se dílo zdařilo.
Zbývá ušít, nebo koupit (třeba na Fleru) lněné podsedáky a efekt bude dokonalý.Přeji Vám krásný den.
Radka 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama