Červen 2016

Zmrzlinová

26. června 2016 v 17:26 Recepty
Výživoví poradci by mě možná ukamenovali...

Ale když v domácnosti řádí streptokok, není nad studenou snídani :-)Domácí jahodová zmrzlina

Omyté jahody rozmixujeme s cukrem, promícháme se šlehačkou a směs dáme do mrazáku.
Každé dvě hodiny promícháme, dokud úplně nezmrzne.Domácí vanilková zmrzlina

Semínka z jednoho vanilkového lusku seškrábneme a smícháme se dvěmi šlehačkami a cukrem.
V kastrůlku zahříváme pod bod varu, odstavíme a necháme zchladnout.
Zmrzlinovou směs pak dáme do mrazáku a každé dvě hodiny promícháme.Domácí čokoládová zmrzlina

Do kastrůlku s rozehřátou šlehačkou a mlékem nalámeme tabulku hořké a tabulku mléčné čokolády. Necháme rozpustit a podle potřeby dosladíme. Vychladlou směs vložíme do mrazáku a každé dvě hodiny promícháme.Když mě holky poprosily, abych jim koupila dobrou zmrzlinu, v obchodě jsem se trochu zděsila. Ty opravdu kvalitní jsou tedy pěkně drahé! A tak mě napadlo, zkusit zmrzlinu vyrobit doma.
První varianta byla jasná - co také s přebytky jahod, které nám už lezou ušima?
A pak jsme ještě zkusily vanilkovou a čokoládovou.
Všechny jsou skvělé.
Zkrátka, jednoduché domácí zmrzliny, bez éček a konzervantů, přesně podle naší chuti.
Už teď plánujeme výrobu dalších netradičních příchutí - začneme s arašídovou a skořicovou :-)


Přeji krásný zbytek neděle.


Radka


Hladce pletená čepice

21. června 2016 v 18:06 Vyrábíme...
Já vím, plést v červnu..., řeknete si, že jsem se definitivně zbláznila. Ale já jsem zkrátka musela vzít jehlice do rukou a udělat si tuhle skořicovou čepici. Bavilo mě na ní, že je pletená pouze hladce, takže ji lze dělat vlastně poslepu. Za chvilku byla hotová.POSTUP:

1. Nahoď si na jehlici potřebný počet ok. Já začala s 80.
2. Pleť hladkým vzorem asi 12 - 13 cm.
3. V další řadě k sobě hladce spleť každé 1. a 2. oko. Třetí a čtvrté oko upleť beze změn. Další řadu pak upleť beze změn.
4. V další řadě k sobě hladce spleť každá dvě oka mezi okem, které vzniklo spletením 1. a 2. oka. Pak opět upleť jednu řadu beze změn.
5. Na jehlici by teď měla být polovina ok než na začátku a všechny by měly stále být hladce.
6. Spleť každá dvě sousední oka v jedno. Další řadu pleť beze změn.
7. V následující řadě zase spleť každá dvě sousední oka. Nakonec upleť ještě jednu řadu beze změn.
8. Posledními oky, která zůstala, protáhni vlnu a svaž je k sobě.
9. Nakonec pleteninu po rubové straně sešij, popřípadě připoj háčkováním.
10. Teď už jen zbývá čepici zpevnit obháčkováním okraje pěti řadami krátkých sloupků. Okraj je pak pevnější a čepice lépe drží.

A léto neléto, k čepici jsem začala plést i tunelovou šálu...

Mějte se krásně MrkajícíJahodová

17. června 2016 v 16:10 Momentky

Nějak se nám teď doma všechno točí kolem jahod...
Užijte si hezký víkend!

Radka
Celerová pomazánka

15. června 2016 v 21:33 Recepty
Tuto pomazánku, (i když obsahuje syrový celer, který mi jinak moc nejede), mám vážně moc ráda.
Je lehká a zdravá, tak ji zkuste i vy Usmívající se


Celerová pomazánka s mrkví

Půlku celeru a dvě menší mrkve očistíme, na jemno nastrouháme a smícháme se zakysanou smetanou. Osolíme a opepříme. Toť vše.Dobrou chuť!
Jahodový nepečený cheesecake

13. června 2016 v 10:41 Recepty
Ideální dezert pro červnové dny. Až jahody nebudou, můžete použít borůvky nebo maliny.Korpus:
  • 2 balení kakaových BeBe sušenek
  • 130g másla
Rozdrcené sušenky spojíme s rozpuštěným máslem, promícháme, a vzniklou hmotu namačkáme na dno dortové formy.

Náplň:
  • 1 smetana na šlehání
  • 250g mascarpone
  • 250g tučného měkkého tvarohu
  • moučkový cukr dle chuti
  • jahody
  • čirá želatina


Vyšleháme smetanu s cukrem, přidáme mascarpone a tvaroh, a vše propojíme. Vzniklým krémem potřeme korpus.

Omyté jahody pokrájíme na půlky, poskládáme je navrch dortu a přelijeme čirou dortovou želatinou.

V lednici necháme uležet do druhého dne.Doporučení: oddělte si svojí porci dortu hned na počátku krájení, pak už byste se jí totiž nemuseli dočkat :-)


Přeji hezký den,
Radka
Starý úvoz

10. června 2016 v 13:50 Momentky
Úvoz

- to není jen obyčejná cesta.


Je to svět sám pro sebe. Je to cesta, která má smysl. Vede ze vsi na pole, na pastvinu, do lesa, a přes les dál, do další vsi. Vede odněkud někam. Ale není to nudná asfaltka. Je v ní život. Je to pestrá, energií nabitá hranice mezi člověkem obhospodařovanými plochami, je to útočiště pro živočichy, ráj pro jinde utlačovanou květenu. Je to genobanka starých odrůd ovocných stromů. Je to cesta, která má paměť (kolik jen lidských nohou, bosých i ve škrpálech, tudy prošlo - za prací či zábavou?). Je to krajinná památka. Je to zázrak. V úvozu máte pocit, že věci jsou tak, jak mají být. Je v něm obrovská rovnováha, která přetrvává staletí. Je to síla...Dnes ráno jsem měla velké štěstí, že jsem mohla jít touto nádhernou cestou.
Auto v opravně, kolmo se mi nechtělo a tak jsem vyrazila pěšky.
Z našeho městečka do jiné vesnice. Necelá hodinka cesty.
Šla jsem bosky.
Nepotkala jsem žádná auta, žádné lidi, prostě nic, co by narušovalo ten úžasný pocit propojení s krajinou.
Co dodat? Už nemám slov...Přeji vám krásný víkend!Pizzetky

7. června 2016 v 12:16 Momentky
Pizzetky?

Že jste o nich ještě neslyšely?

I já jsem je objevila teprve nedávno, a kdybych na ni věřila, řekla bych, že díky náhodě. Ostatně, jak už to v životě bývá, pokud chcete, ty správné věci (lidi, myšlenky etc.) vám sami přijdou do cesty :-)

A tak jsem jednoho dne potkala i pizzetky. Pizzetky, což z názvu není hned patrné, jsou sukně a sukénky, které jsou šity ručně, s láskou a na míru. Jsou stvořeny tak, aby podporovaly ženskost, křehkost, jemnost a sílu. Mottem autorky Michaely Meery je: "Zrozena jsem v ženském těle a cítím se v něm skvěle." No ano, tyto sukénky mají opravdový duchovní rozměr. Každá má svůj název a na zadní části vytištěnou vlastní mantru. A vy se v nich nemůžete cítit jinak, než dobře. Na celou kolekci, obohacenou i o topy, se můžete podívat TADY.

A malá názorná ukázka:
Přeji vám krásný slunečný den, ideální na to, vyrazit si v sukni Mrkající.Gratias Tibi

2. června 2016 v 19:55 Zamyšlení
No jo, já se prostě musím pochlubit Usmívající se.

Má mladší dcerka má totiž to štěstí, že ji ve škole učí skvělé paní učitelky. Takové, které svou práci milují a jsou ochotné dělat s dětmi i takové činnosti, které jsou nad rámec povinností stanovených školními osnovami. A je jasné, že právě tyto nadstandardní činnosti, dají dětem do života úplně nejvíc!

No a jelikož se nerada opakuji, přetisknu vám tady článek, který jsem napsala pro náš obecní plátek - najdete v něm všechny důležité informace, které vám chci sdělit, a já si ušetřím přemýšlení Mrkající:


Díky Tobě, Amélie z Mníšku!

Znáte kultovní francouzský film Amélie z Montmartru? Hlavní hrdinka, ztělesněná Audrey Tautou, si v něm zpestřuje život tím, že potajmu koná dobré skutky. Urovnává spory mez lidmi, vrací jim ztracené věci, pobízí je k uskutečnění nenaplněných snů….. Ke svým činům se nehlásí, ale náramně se baví tím, jak dokáží měnit lidi k lepšímu.

Zní vám to jako pohádka? Omyl! Odkaz, ve skutečnosti neexistující filmové hrdinky, začal žít v Mníšku pod Brdy vlastním životem. Amélie se totiž stala inspirací pro děti z místní základní školy, které se pod vedením paní učitelky Jany Porschové v průběhu školního roku pustily do několika projektů, jejichž cílem bylo tajně a nezištně potěšit lidi kolem sebe a vylepšit vzhled své obce.Podílely se na úklidu odpadků během oslav Dne Země, vyrobily srdíčka s poděkováním pro lidi, kterým se za jejich práci veřejného uznání příliš nedostává, seniorům z Domova pod Skalkou napsaly dopisy a namalovaly obrázky pro radost, po městě rozvěsily vlastnoruční obrázky s výzvou, aby lidé uklízeli po svých psích miláčcích.... Kromě společných dobrovolnických akcí se každý žák rozhodl dělat tajné dobré skutky i sám. Někdo uklidil svou ulici, jiný připravil snídani pro celou rodinu, vyplel mamince záhon, napsal psaníčko osamělému člověku či vrátil nalezenou věc svému majiteli.


Právě nezištná pomoc bez potřeby sebeprezentace velmi zaujala porotu, která projekt "Amélie z Mníšku" vybrala do nejužšího finále soutěže Gratias Tibi 2016 organizované společností Člověk v tísni. Jejím cílem je ocenit občanskou aktivitu, občanský postoj či počin mladých lidí pozitivně ovlivňující život v komunitě či celé společnosti.


A i když se nakonec laureáty ceny naše děti nestaly, neubralo to nic z jejich rozhodnutí pokračovat v konání dobrých skutků i nadále. Slavnostní večer si v kině Lucerna náramně užily, však tam také byly v dobré společnosti: kromě několika desítek pro dobro zapálených mladých lidí, se mohly setkat se skutečnými osobnostmi našeho veřejného života - s Šimonem Pánkem, ředitelem Člověka v tísni, Miluškou Havlůjovou, bývalou politickou vězeňkyní komunistického režimu, Jiřím Navrátilem, místostarostou Junáka a bojovníkem za svobodu v dobách nacismu a komunismu, či výtvarníkem Františkem Skálou. Celý ceremoniál natáčela Česká televize a vy ho můžete shlédnout 18.6. na ČT2.Naše děti ke konání dobrých skutků inspirovala Amélie. Necháme se my inspirovat dobrými skutky našich dětí?

................................

Věřte, že mi na slavnostním předávání cen, který moderovala Ester Janečková, ukápla nejedna slzička. Byla jsem dojatá a zároveň nadšená z toho, kolik mladých lidí je ochotno dělat náš svět lepším. Dává mi to obrovskou naději, že současnou "blbou" náladu tato generace přece jen časem vylepší. A proto

DÍKY, DÍKY, DÍKY VÁM VŠEM!