My v očích druhých

18. ledna 2016 v 20:11 |  Zamyšlení

O víkendu moje dcery koukaly na televizní pořad Nejchytřejší Čech. Sledovala jsem ho jen tak po očku, dělajíc přitom tisíc a jednu věc z mé věčně přeplněné přihrádky se štítkem: RESTY. Znáte to. Už ani na tu televizi člověk nemá čas :-).

Takže jsem nezaznamenala úplně vše, co soutěžící museli řešit. Sem tam jsem se chytala, sem tam jsem byla úplně mimo. Ale o to vůbec nejde. Z celého pořadu mě vlastně nejvíce zaujali vsunuté spoty. Šlo o hraná situační videa s komentářem, zakončené jakýmsi, řekla bych až filozofickým poselstvím.

Pro ty, kdo jste neviděli: Představte si situaci. Do kavárny s velkým počtem hostů přijdou dva mladící, kteří jsou oblečení do černých triček s opravdu velmi výrazným nápisem na hrudi a zádech. Jeden z mladíků má na tričku napsáno HOVADO a druhý BLBEC. Skrytá kamera vzápětí zaznamenává reakce ostatních hostů.

A jaké, myslíte, že byly? Překvapivě, téměř nulové. Netradičních triček, a tudíž i mladíků v nich oděných, si všimla snad jen jedna návštěvnice, ostatní nic neobvyklého v kavárně nezaznamenali.

A jaké že poučení z toho plyne?

Člověk má tendenci PŘECEŇOVAT míru toho, jak si ho všímá okolí. Podle všeho to totiž spíš vypadá, že cizím lidem v okolí jsme v podstatě lhostejní.

Lidé s deštníky


No není to skvělá zpráva pro ty z nás, kteří snad až příliš řešíme to, jak vypadáme, jak se chováme a jak působíme na druhé? Pro ty z nás s malým sebevědomím a přehnanou sebekontrolou, kteří kvůli tomu, že je kadeřnice zastřihla poněkud více, jsou ochotni nesundávat čepici ani v kině? Poselství je jasné. Klidně ji sundejte, stejně si TOHO, praděpodobně nikdo ani nevšimne. (Možná ani váš manžel.)

Musí být nesmírně úlevné, přestat řešit, co si o nás naše okolí myslí. Přestat se děsit výroky typu: Bože, co na to řeknou lidi! Vždyť já v tomhle přece nemůžu vyjít ven! Co si o mě pomyslí?

Musí být vskutku osvobozující přestat SE tolik řešit. Jestli dobře vypadám, jestli působím dobře, jestli jsem někomu neublížila, jestli mě mají rádi, jestli...

Uf! Pojďme to zkusit. Zbavit se těchto sžíravých otázek, které tolik týrají naši mysl. Týrají a srážejí naše už tak chabé sebevědomí. Nikdy, opakuji nikdy, se totiž nezalíbíme všem. I když budeme dokonalí, vždy se najde pan Rejpal a paní Drbnová, kteří nám to náležitě osladí.

Zbavme se proto těchto domněnek! … Že si snad o nás NĚKDO NĚCO myslí.... No tak ať si myslí!!! Je to jeho právo. A pokud se mu nelíbím, je to jen a jen JEHO problém! Však já si o něm také něco myslím, a nemusí to být vždy jen samá pozitiva. A přesto to v mých očích nemusí jeho hodnotu snižovat. Anebo může, pak je to ale zase jenom můj problém, problém mých očí a mé mysli, která si jeho obraz přetváří podle mého subjektivního náhledu.

A tak, i když si novoroční předsevzetí normálně nedávám, v tomto ohledu na sobě zkusím zapracovat. Pokusím se nebrat si věci osobně, a přestat si vytvářet domněnky. Ejhle, teď jsem si uvědomila, že vlastně mluvím o tom samém, co popsal Ruiz ve Druhé a Třetí dohodě. Tomu říkám poznání! Budu si držet palce. A vám, kteří do toho půjdete se mnou samozřejmě také!
Citát 14
A pro odlehčení je možná dobré poslechnout si TUTO písničku. Kromě toho, že je vtipná, je totiž přesně o TOM...
Přeji vám krásné led(n)ové dny. 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Pavel Pavel | E-mail | Web | 19. ledna 2016 v 13:16 | Reagovat

Hezky naspané, někdy to tak je, i když mám i opačnou zkušenost, když jsem si v létě loni obarvil své už dost našedlé vlasy narezato ... někteří lidé v mém okolí to nesli hodně špatně a i z nich vypadly věci, které asi říct nechtěli :-)

2 Radka Radka | Web | 19. ledna 2016 v 18:03 | Reagovat

[1]: Týká se to hlavně tzv. "cizích" lidí. Ti blízcí si samozřejmě všímají víc. Jenže i tak nás hodnotí skrze sebe samé... A tak vyvstává otázka: máme my vůbec právo někoho hodnotit??? Nejspíš ani omylem... Hezký den přeji.

3 abraxice abraxice | Web | 19. ledna 2016 v 19:43 | Reagovat

Dobře a pravdivě napsané.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama