Samhain - začíná vláda tmy

31. října 2015 v 18:00 |  Zamyšlení

Nejdůležitějším svátkem keltského roku je svátek Samhain, jímž Keltové začínali nový rok. Slaví se v noci ze 31. října na 1. listopadu a jde o skutečný předěl roku, neboť končí období hojnosti, tepla a světla, a naopak do života lidí, zvířat i rostlin přichází období tmy, zimy a nejistoty.


Vedle oslav a hodování bylo ovšem také zapotřebí obětovat bohům před nastávající temnou částí roku. Aby se Slunce vrátilo, aby se člověk dožil nového jara, aby nebyl hladomor a vydržely zásoby přes zimu … těch strachů a obav bylo moc. Obvykle se prý obětovalo první mládě z každého vrhu a nejstarší ze zvířat.


S koncem roku se také vzpomínalo na ty, jejichž život již skončil - na padlé a zemřelé. Samhain byl též svátkem říše mrtvých, světa duchů. Křesťanská církev později keltský svátek pojmenovala dnem Památky zesnulých - Dušičkami. Hřbitovy nakrátko ožijí stovkami svíček. Keltové místo svíček zapalovali malé ohníčky. Věřili, že v té době se duše předků nakrátko vracejí do našeho světa a ohníčky jim měly posloužit pro orientaci - a také pro zahřátí. Říká se, že v tento svátek mohou mít mrtví jediný den v roce hmotné tělo; na Samhain tedy mizí hranice mezi světy. Živí a mrtví mohou být nakrátko zase spolu. Je nutné však být ve střehu, neboť krajinou se mohou potulovat i zlé mocnosti z říše temnot! Také ty je zapotřebí usmířit si obětmi.


Magická noc končí úsvitem.
Mrtví se vrací do svých příbytků, temná moc pozbývá sil.
Začíná další rok.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama