Chodím "na boso"...

8. října 2015 v 17:22 |  Zdraví
... už něco málo přes rok. Nejdříve jsem to prostě chtěla vyzkoušet. Přišlo mi totiž jako skvělý nápad, dopřát si po letech přirozenou chůzi bez opory vyztužené obuvi. Bosé boty jsem poprvé viděla u kamaráda, který v nich i běhal, a zaujaly mě na první pohled. Hlavně ta myšlenka přirozené chůze! Přišlo mi to najednou tak logické - proč nedat noze volnost?
A dnes? V mém botníku už kromě žabek nenajdete tzv. normální botu. Všechny jsem je postupně a ráda opustila, a bosým botám dokonale propadla. Mám je do práce, do přírody (na vandr už bych v pohorách nešla!), na běhání...

A v čem je bosá bota výjimečná? Má nulový sklon podrážky, tzn. že pata je stejně vysoko jako špička, máte tedy přirozený postoj a noha může bez omezení pracovat. Podrážka je tenoulinká - 3mm (u outdoorových o trochu silnější) a to znamená, že cítíte po čem šlapete. Každý kamínek a terénní nerovnost vaše nožka vnímá, a díky této propriorecepci zapojuje v plné míře ty pravé svaly a podporuje tak celkovou správnou koordinaci vašeho pohybu. Bota je široká ve špičce, takže nedeformuje palec.

Na tyhle balerínky jsem si musela chvilku počkat, protože v mé velikosti se po nich v krámech jen zaprášilo. Ale mám je, a i když je letos už moc neužiju, o to víc se těším na příští letní sezónu!Jen mě mrzí, že jsem bosé botky objevila až nyní, kdy už jsou mé dcery odrostlejší a jejich nožky bohužel prošly klasickou fází rvaní do kotníčkových bot (na radu všech MUDrů) a deformováním pomocí ortopedických vložek, což bylo samozřejmě všechno na nic. Jejich nožkám teď pomáhej pánbůh :-(.

Je to jen další z paradoxů dnešní doby - čím více chceme, aby děti měly zdravé nožky a již od malinka je nejrůzněji "podpíráme" - tím plochonohých dětí přibývá. Logicky. Jak se asi má spávně vyvinout vazivový a svalový aparát, pokud mu v tom různými výztuhami neustále bráníme? Mrzí mě, že k určitému poznání člověk dojde až když už je téměř pozdě.

Pokud byste se chtěli inspirovat, bosé botky najdete třeba ZDE.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Beallara Beallara | Web | 9. října 2015 v 21:05 | Reagovat

Zase sedím a zase čumím...pořádně to nastuduji.
Ráďo, já jsem letos nosila boty nízké z pravé kůže a zadělala jsem si na 6kuřích ok, která jsem v životě neměla.Cítila jsem všechny nerovnosti a chůze byla šílená, proto se divím, že jsou takové botečky zdravé....

2 Radka Radka | Web | 9. října 2015 v 21:44 | Reagovat

Jojo, úplně vidím tvé zděšení! Přechod z normálních bot na bosé je pro nožky  někdy asi dost šokující. Já naštěstí takovéto trable neměla - rozuměly jsem si hned...

3 Janka Janka | E-mail | Web | 11. října 2015 v 22:17 | Reagovat

Tak to slyším poprvé - bosé boty....

4 Jitka Jitka | E-mail | 27. října 2015 v 12:04 | Reagovat

Dobrý den,

dovolím si do tohoto vnést pohled z druhé strany. Vyrůstala jsem totiž hodně "naboso", doma zásadně nenosila papuče a když to šlo, lítala po venku bosky po betonovém dvoře či udusané hlíně. No a někdy v 24 letech se mi zhroutil svět, když jsem téměř nemohla chodit, příčně plochá noha (mám k tomu genetické dispozice z rodiny) a klenba o sobě dávaly vědět. Nedošla jsem skoro ani k výtahu. Nepomáhaly mi české zdravotní boty, ani speciální drahé vložky za 2 tisíce. Zachránily mne speciální kolíbkové boty ze zahraničí (které mimochodem napodobují přirozenou chůzi po tvrdém městském povrchu lépe než takové balerínky), mimochodem šíleně drahé, a extra zdravotnické papuče.

No a ošetřující lékař mi k tomu chození naboso řekl, jak to je. Chození naboso je pro člověka přirozené, ale pouze na rozličném přírodním terénu (louka, nepravidelný povrch v lese s kořeny a kameny a listím, hrbolaté cestičky, suchý písek). Na takových místech dává smysl a lze mluvit o přirozenosti člověku vlastní. Ale beton, dlažba, plovoucí podlaha doma, udusaná hlína i třeba udusaný písek na pláži jsou nepřirozené a tvrdé, při bosém chození po tvrdých (moderních) površích se noha právě ničí, neboť se vůbec neprocvičují všechny svaly, které tam jsou na to, aby vyrovnávaly balanc na nerovnostech apod. a velmi to zatěžuje jednostranně klenbu,. Ani z evoluce na takové povrchy nebyl člověk připraven a není. Proto jsou důležité kvalitní boty.

I mému malému synkovi kupuji kvalitní boty a nedopustím, aby se mu stalo, co mně. Po betonu, dlažbě a tvrdém chodí v botách. Ale v létě na trávě, kamínkách, písku chodí bosky a doma na koberci a sedačkách řádí také bosky. Většinou mne nadzvedne ze židle přístup "budu věřit nějaké firmě, co vyrábí bosé nohy a kašlu na doporučení lékařů", neboť to je jen jednostranné. Chůze bosky je rozhodně zdravá, ale nezáleží na tom, v jakých "bosých botách", ale spíše na jakém povrchu.

Nechci Vám kazit radost z Vašich bot a Vašeho přístupu k "bosému chození" a mrzí mne, pokud se tak stalo. Určitě je moc fajn, že jste pro sebe našla boty, které Vám vyhovují a sedí. Jen prosím apeluji na to, abyste si v případě Vašich dětí raději zjistila více informací o tom, jak to se správnými botami je a co je pro ně bezpečné a co ne. "Hurá styl" vraťme se k bosému chození je krásně moderní a člověk se pro něj nadchne, zapomínáme však, že naše okolí (vesnice, města) už dávno není na bosé chození připravené. A pár moderních "bosých chodníčků" nás z toho nevytrhne.

Dnešní děti mají ploché nohy ne kvůli botám, ale spíše kvůli tomu, že veškeré povrchy, na kterých se pohybují (i dětská hřiště, zahrady, školy, domovy) jsou plné tvrdých povrchů. I můj děda s babičkou nosili do školy boty, ale v létě lítali po venku bosky po lese, pooraném poli, louce. Proto doteď nemají s chůzí problémy ani v devadesátce, navzdory příčně ploché noze, a já skoro přestala chodit už v 24 letech. Kdo o sobě dnes totiž může říct, že pravidelně chodí bosky po lese, louce, v potoce či po mechu? Asi málokdo.

Pardon za tak dlouhý příspěvek, ale musela jsem napsat. Děsí mne, co se s nesprávným přístupem k bosému chození a s nepochopením oné "přirozenosti" v dnešní době děje a kolik maminek možná zbytečně bude ničit nohy svým dětem.

Jitka

5 Radka Radka | Web | 27. října 2015 v 19:59 | Reagovat

[4]: Milá Jitko, moc děkuji za tak obsáhlý komentář. S vaším názorem se nedá než souhlasit... přirozenost se bohužel vytrácí z celého našeho světa a za to, že jsme si přirozený zemský povrch nahradili betonem budeme v budoucnu pykat nejen plochýma nohama.
A to, že já si v těchto botách lebedím neznamená, že musí vyhovovat každému. Mějte se hezky a ať Vás nožky nebolí, ať už v jakýchkoli botách :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama