Vybrat tu správnou knížku

6. července 2015 v 22:07 |  Zamyšlení
.. na dovolenou u vody, není úplně snadné, neboť:

NESMÍ být moc tlustá, protože tahat ji s sebou na pláž je pěkná dřina a pak - dostat takovou bichlí přímo do nosu (to, když se pečlivou četbou propadnete do bezvědomí...), není žádná výhra.


NESMÍ být náročná na dějovou strukturu, na propletení postav, a na celkovou pozornost vůbec. Musíte totiž počítat s tím, že vás z četby bude neustále něco vyrušovat - od povykujících dětí, přes hádku staršího páru na vedlejší dece, až po neodolatelné pozvání na osvěžující Mojito od vašeho stejně neodolatelného muže :-) - a vy, pokaždé zas a znova, musíte ladně, jako šipka zahučet do rozečtené kapitoly, aniž by vám dělalo problém zorientovat se v prostoru a čase.


NESMÍ obsahovat příběh, který vás drapne, pohltí a nepustí, dokud ho celý nepřelouskáte. To pak, po zaklapnutí knihy a zasněném povzdechnutí nad právě prožitým dramatem zjistíte, že s vámi zbytek rodin naštvaně nemluví, že zítra už odjíždíte domů a že máte spálená záda.


NESMÍ být cenná. A když už cenná je, nesmí být půjčená. Počítejte s tím, že ji se 100% jistotou zapatláte opalovacím krémem, pokapete přezrálou broskví a v nejhorším případě zapomenete v hotelovém nočním stolku.


NESMÍ být moc vtipná. I když vám to nepřijde, tak ostatním lidem na pláži bude vaše hýkání a řehotání připadat spíš trapné a vy budete až do konce dovolené za exota.


NESMÍ být o zimě. Vězte, že v třicítkou rozpáleném písku, s žabkami na nohách a s rukama nechutně ulepenýma od rozteklé zmrzliny, dramatu o dobývání Severného pólu prostě neuvěříte.


A příště vám prozradím, jakou knihu jsem si vzala s sebou na dovolenou :-).


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 beallara beallara | Web | 7. července 2015 v 11:23 | Reagovat

Radko, jen to podstatné, nesmíš tam být s partou ukecaných přátel, pak čteš první stránku pořád dokola.
Já jsem si na dovolenou ze zvědavosti koupila knihu od pro neznámé autorky / Táňa Keleová- Vasilková / a už mám doma tři přečtené, baví mě...

2 Radka Radka | Web | 7. července 2015 v 14:59 | Reagovat

JO, to znám...a co první stránku, kolikrát se člověk nemůže dostat přes první větu :-). Tvou oblíbenou autorku neznám, ale někdy se opravdu vyplatí koupit neznámou knihu. Já většinou kupuji na základě recenzí...ale možná je to škoda, protože ti trh jenom něco podbízí. Ale někdy rozhodne osud - o jedné knížce jsem se dozvěděla na přednášce o Banátu, koupila si ji a vzápětí se poskládala krásná mozaika. Zjistila jsem, že je nádherná, že ji napsal můj známý pod pseudonymem a nyní vyhrála v Magnesia Litera. Náhody neexistují...

3 beallara beallara | Web | 8. července 2015 v 8:05 | Reagovat

[2]: Ráďo, já většinou také kupuji na základě recenzí nebo tipů od lidí, také se ráda vracím ke svým oblíbeným, moc často nejsem spontánní ve výběru, protože se většinou nezadaří a je to zbytečná investice, na kterou se práší a to je škoda...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama