Kuks

15. července 2015 v 7:00 |  Toulky
Prázdninové toulání nás v neděli přivedlo do podkrkonošské obce Kuks nedaleko Dvora Králové. Tedy do Podkrkonoší.


Panství Kuks nechal zbudovat hrabě Špork na konci 17. století. Vytvořil zde symbolicky dva protilehlé a protikladné světy oddělené řekou Labe - jeden bohabojný a druhý hédonistický. Na pravém břehu nechal totiž postavit velkolepý špitál pro vojáky - hospital - s kostelem Nejsvětější Trojice a velkou zahradou, v níž se pěstovaly bylinky na výrobu léků.


Na levém břehu Labe zase vyrostl zámek a rozsáhlý lázeňský komplex s lázeňskými domy a dřevěným divadlem. Zde se konaly slavnosti a bujel bohatý společenský život. Hrabě Špork byl mecenášem umění, milovníkem hudby, znalcem i vydavatelem literatury. Zadával práci architektům, sochařům a malířům, kteří pro něj vytvářeli unikátní barokní díla. Bohužel, zámek vyhořel a z lázní zůstalo jen kaskádovité schodiště se sochami Tritónů na vrcholu. V době slavností po něm prý teklo víno z místních (dnes obnovených) vinic.


Současnou dominantou Kuksu tedy zůstává hospital s alegorickými sochami ctností a neřestí od Matyáše Bernarda Brauna.

Hrabě Špork vytvořil v Kuksu unikátní barokní skvost, který zdobí královedvorsko dodnes. Sám však konec života strávil po soudech. Jako kritik tehdejších společenských poměrů a zastánce náboženské tolerance byl trnem v oku vrchnosti. Nakonec byl obžalován z kacířství, byla mu zkonfiskována jeho velkolepá knihovna a jen díky přímluvě vlivných přátel neskončil na hranici. Zemřel v 76 letech a je pohřben v hrobce pod hospitalem. 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Beallara Beallara | Web | 15. července 2015 v 20:58 | Reagovat

A jaké z toho plyne poučení...od pradávna se v Čechách úspěch, talent a jinakost nenosilo, vždy je to u nás spíše na škodu.
Nádherný výlet, byla jsem tam jako dítě a dodnes si pamatuji, jak moc se mi tam líbilo....

2 Radka Radka | Web | 16. července 2015 v 9:41 | Reagovat

[1]: Přesně to mi vytanulo na mysl, když jsem článek psala... A také jsem přemýšlela o tom, jaké skvosty asi zůstanou po dnešních "mecenáších"... Jinak Kuks je nyní po velké rekonstrukci, takže stojí za opětovné navštívení :-)

3 Beallara Beallara | Web | 17. července 2015 v 6:43 | Reagovat

[2]: Je mi smutno, jak málo necháme dalším generacím, ikdyž....mou porevoluční generaci budou vnuci a pravnuci nenávidět za hospodaření s igelity, jak se s nimi nakládalo , když si vzpomenu, jak v marketech lidi dávali pomalu každý rohlík do jednoho pytlíku, jojo, za tento odkaz budeme milováni...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama